Szereg informacji na temat związany z wnioskami i zaświadczeniami udostępnia rządowa strona biznes.gov.pl Pod tym linkiem znajdują się szczegółowe informacje odnośnie tytułowego wniosku. My natomiast skupimy się na praktycznej stronie sprawy. Ważne:
Zaświadczenie dotyczy PIT, CIT, VAT i akcyzy
Składając wniosek elektronicznie nie płacimy opłaty skarbowej
Zaświadczenie otrzymamy w przeciągu 7 dni od złożenia
Poradnik: Po pierwsze musimy wyrazić zgodę na otrzymywanie i wysyłanie e-Korespondencji do Urzędu Skarbowego
Aby to zrobić przechodzimy pod link https://urzadskarbowy.gov.pl/settings/notifications/agreement Wybieramy metodę logowania - Profil zaufany. Wyświetli się strona na której sprawdzamy poprawność danych. Jeżeli są aktualne klikamy "Akceptuj i wyślij". Jeżeli nie - możemy je edytować za pomocą przycisku "Dodaj" Po tej operacji możemy przejść do wypełnienia docelowego wniosku o niezaleganiu.
Przechodzimy pod link do metody logowania na stronie ministerstwa finansów - LINK
Wybieramy metodę logowania - Profil zaufany lub dane podatkowe
Po zalogowaniu wyświetli się strona tytularna "Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach (ZAS-W)". Zaznaczamy na niej kolejno: - "Proszę o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach" lub "stwierdzającego stan zaległości - Następnie "Składam wniosek za siebie" i wybieramy Urząd Skarbowy pod który podlegamy - W kolejnym oknie uzupełniamy dane osobowe (logując się przez profil zaufany dane osobowe mogą zostać uzupełnione automatycznie) - Po przejściu dalej podajemy powód, dla którego występujemy o zaświadczenie, np: (w banku dla celów kredytu /w urzędzie pracy w związku z planowanym zatrudnieniem pracownika / w innym celu - wskaż do czego potrzebujesz dokument) - Przechodzimy do podsumowania, sprawdzamy poprawność danych i klikamy przycisk "Akceptuj i wyślij" - Aplikacja przeniesie nas na stronę logowania profilem zaufanym/bankiem gdzie podpisujemy wniosek. Po złożeniu podpisu wysyłamy wniosek do Urzędu.
Comments